Nowe kompleksowe rozwiązania Stonex w ofercie firmy Czerski

Nowe kompleksowe rozwiązania Stonex w ofercie firmy Czerski

Budowanie pozycji

Technologie GNSS nieustannie ewoluują. Kiedy w 2015 r. Stonex pokazał pierwsze odbiorniki z kompensacją wychylenia bazujące na 4 konstelacjach satelitów GNSS, wydawało się to czymś niezwykłym.

Niedługo później, jako drugi producent na świecie, Stonex zaprezentował rozwiązanie z pełnym systemem IMU zintegrowanym z odbiornikiem i mierzącym bez wpływu zakłóceń magnetycznych. Kolejne lata – poza najnowszymi odsłonami systemu wychylenia – przyniosły dalsze przydatne funkcje. Drobiazgów wpływających na funkcjonalność produktów jest tyle, że trudno je wszystkie wymieniać. Przyjrzyjmy się jednak tym rozwiązaniom, które rzutują na wygodę pracy, bezpieczeństwo i dokładność pomiaru.

Stonex CUBE

Firma Czerski jest partnerem Stonex od momentu powstania marki. Od 12 lat uczestniczymy w procesach tworzenia, testowania i wdrażania nowych systemów. Zaczynaliśmy od kilku produktów, w tym tylko jednego modelu odbiornika GNSS – S9. Dziś instrumenty GNSS Stonexa tworzą kompletną rodzinę podzieloną na segmenty GIS, GNSS, CORS oraz rozwiązania specjalne.

Jednak Stonex to nie tylko odbiorniki GNSS. Technologie się przenikają, a rozwiązania satelitarne stanowią ważną część zmotoryzowanego systemu Stonex (TS + GNSS), są wykorzystywane do lokalizacji położenia echosondy, georadaru czy wykrywacza urządzeń podziemnych, rejestracji trajektorii lotu drona lub jako stacja referencyjna dla UAV. To wszystko zmienia się na naszych oczach i stanowi całość.

Stonex konsekwentnie od kilku lat rozwija nową platformę CUBE. Na nasz „CUBE” składają się małe kosteczki, z których budujemy kompletne rozwiązania. To oprogramowanie i moduły pozwalające na wykorzystanie sprzętu i technologii w pełni. W przypadku technologii GNSS podstawę stanowi program pomiarowy CUBE-A – pełen nowych, intuicyjnych i wygodnych funkcji, szybki w pracy, umożliwiający wygodny przesył i synchronizację danych.

CUBE Link pozwala z kolei na wymianę danych między różnymi grupami urządzeń – w szczególności GNSS i TS. Dzięki temu darmowemu i prostemu rozwiązaniu typu CAD możemy przygotować dane lub opracować wyniki. Ponadto istnieje opcja rozbudowy o funkcje modelowania, GIS-owe czy obliczenia statyczne. Od kilku miesięcy dostępny jest również pakiet CUBE 3D do przetwarzania danych fotogrametrycznych i pracy na chmurach punktów, modelach czy ortofotomapach.

Połączenie sprzętu i oprogramowania, doświadczenia i znajomości oczekiwań klientów pozwala nam na dostosowywanie rozwiązań do potrzeb użytkowników.

Jak NAWI, to GNSS

Większość czytelników NAWI ciekawi zapewne, co tak naprawdę zmieniło się w technologiach GNSS. Rok temu pisaliśmy o dokładnoś­ciach i uniwersalności pracy w trudnych warunkach – m.in. w obszarach zadrzewionych. Tym razem opowiemy o kilku kolejnych najważniejszych zmianach.

Dzisiaj, możemy to śmiało powiedzieć, Stonex jest w czołówce producentów systemów GNSS – asortyment produktów i dopełniająca je platforma softwarowa stają się pełniejsze. Już teraz wszystkie odbiorniki z segmentu GNSS mogą mieć wbudowany system IMU. Są to linie S850 i S900/980/990. Dodatkowo najlepiej sprzedający się instrument S900A „made in Italy” otrzymał nowy sensor IMU oraz jeszcze precyzyjniejszą kalibrację. Wpływa to nie tylko na uzyskiwaną dokładność, ale również na czas inicjalizacji IMU i niezawodność.

Dodatkowo odbiorniki S850A i S900A zyskały zdolność wykorzystywania w tym samym rozwiązaniu zarówno sygnałów z satelitów dwukanałowych i więcej (np.: L1 + L2 + L5), jak i z tych nadających pojedyncze sygnały. Jest to szczególnie istotne w przypadku konstelacji Bei­Dou, posiadającej i mocno rozwijającej satelity jednoczęstotliwościowe. Funkcja ta pozwala śledzić i pracować nawet z 8 dodatkowymi satelitami! To niezwykle istotne w trudnych warunkach obserwacyjnych.

Na uwagę zasługuje też poprawa wydajności technologii a-RTK. Przypomnijmy, że wszystkie odbiorniki z literą „A” w nazwie oferują bezpłatnie i bezterminowo możliwość podtrzymania rozwiązania precyzyjnego „fixed” do 20 minut od utraty korekt naziemnych. Nowe aktualizacje systemu skutkują stabilizacją pracy szczególnie w pierwszych 8–10 minutach. W naszych testach średnie błędy nie przekroczyły 3 cm.

Czasem mniej znaczy więcej

Kolejnym aspektem uniwersalności i niezawodności sprzętu GNSS jest pełna kontrola nad procesami. Szczególnie dziś, w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, dostrzegamy, jak ważna jest możliwość wyłączenia konkretnej konstelacji. Nie mówię tu tylko o symbolicznym bojkocie. Jeżeli rzeczywiście świat postanowi przestać śledzić położenie satelitów GLONASS, może się okazać, że ich przybliżona pozycja będzie miała negatywny wpływ na rozwiązania. Tak więc możliwość podjęcia natychmiastowej decyzji, nawet w terenie, o wyłączeniu wybranej konstelacji jest niezwykle ważna. We wszystkich rozwiązaniach geodezyjnych Stonex udostępniono użytkownikom taką opcję. Poprzez wbudowany interfejs ustawienia zmodyfikujemy z poziomu każdego urządzenia z wi-fi. Może to być jeden z kontrolerów – jak popularne UT12, UT32 czy wyposażony w fizyczną klawiaturę SH5A, lub niezależne urządzenie – smartfon, komputer itp. Wystarczy podłączyć się do WebIU za pomocą wi-fi, zalogować i w przejrzystym interfejsie zmienić ustawienia.

Do innowacyjnych funkcji programu CUBE-A należy offsetowy wskaźnik wyboru – zawsze precyzyjnie trafiamy w punkt

Precyzja pomiaru GNSS Stonex S900A new w połączeniu z wszechstronnym CUBE-A (widok mapy na rastrze z Google Maps)

WebIU Stonex pozwala użytkownikowi na łatwe włączenia i wyłączenia konstelacji w czasie pracy

 

Technologie wspierane przez GNSS

Niewątpliwie przyzwyczailiśmy się już do obecności dronów. Większość użytkowników świadomie wybiera te z RTK lub PPK. Bardzo słusznie. Ale jeszcze lepiej byłoby móc wykorzystać swój codzienny sprzęt jako stację bazową dla bezzałogowca czy odbiornik bazowy do PPK. Dzięki technologii Stonex i usługom udostępnianym klientom firmy Czerski jest to możliwe. Nie potrzebujemy dedykowanych stacji od producentów dronów. Wystarczy połączyć się z naszym odbiornikiem i przeprowadzić nalot.

Inną formą zastosowania instrumentu GNSS jest podpięcie go do bezzałogowego statku pływającego Stonex Nemo110. Ten wyposażony w echosondę automatyczny dron pozwala na modelowanie dna zbiorników wodnych; odbiornik satelitarny dostarczy mu centymetrowych dokładności.

Inne z naszych ciekawych rozwiązań to CUBE-24h – w pełni gotowy, automatyczny system monitoringu on-line z wykorzystaniem technologii GNSS. System sprawdzi się zarówno w zastosowaniach inżynieryjnych, jak i badaniach osuwisk, osiadań czy wypiętrzeń. Kontrola 24 h na dobę lub krótkotrwała analiza zjawisk w wielu przypadkach stanowią podstawę do podejmowania właściwych decyzji.

Choć ten rok nie przyniósł kolejnego niesamowitego rozwiązania, to wszystkie już istniejące zostały unowocześ­nione i rozbudowane. A to dopiero początek zmian.

Tomasz Czerski (Czerski Trade Polska)

 

 

 

 

Zapisz się na newsletter